GULAŞ ÇORBASI

Bazen (itiraf ediyorum “genellikle” ) umulmadık rotalar size azami mutluluk getirebilir. Budapeşte benim için bunun en güzel örneği. Bu yaz, birkaç sebepten dolayı yaz tatili planlarımı yapamayıp Ağustos ayında bomboş Madrid sokaklarında bir başıma kalakaldım. Uçak bileti bakarken en uygun fiyatlı uluslararası seçenek Budapeşte olunca hemen biletimi aldım. Budapeşte’de sadece 64 saat geçirmiş olsam da şehrin güzelliği ve yemeklerinin lezzeti beni büyüledi. Zaman kısıtlılığı ve gluten meselesi nedeniyle tüm Macar yemeklerini deneyememiş olsam da bu kısıtlı sürede tattığım her lokmadan büyük keyif aldım. 

Macar mutfağı denince sanırım herkesin aklına ilk gelen yemek Gulaş Çorbasıdır. Macarca’da “Gulyás”kelimesi “Sığır çobanı”anlamına geliyor. Bu çorbanın tarihçesi de 9. Yüzyılda çobanların dana etiyle yaptığı bir tür güvece dayanıyor. Sonrasına 15. Yüzyılda Osmanlı atalarımız Macaristan’a kırmızı pulbiberi götürünce,  bu güzel lezzet geleneksel Macar mutfağının en önemli öğesi olarak yerini alıyor ve  Gulaş çorbası  tarifine de da pulbiber ekleniyor. 

Kırmızı pulbiber ve Frenk kimyonu ( Karaman kimyonu) tohumu Gulaş Çorbasının en önemli malzemeleri. Ayrıca bana göre kereviz kökü de eklediği müthiş aroma ile Gulaş çorbasına esas lezzetini veren malzemelerden.  Macaristan’da Gulaş çorbasına ev yapımı erişte benzeri bir tür makarna da ekliyorlar ancak hem geleneksel tarifte yer almaması hem de tarife gluten eklemek istemeyişim nedeniyle ben eriştesiz halini tercih ettim. 

Bu son derece besleyici ve adeta insanı dinlendiren çorba soğuk kış günleri için ideal olsa da ben Budapeşte’nin bana verdiği çoşku henüz taze iken hemen tarifi paylaşmak istedim. Zira bence bir yemeğe esas lezzetini veren o yemeği yapan kişinin tutku ve çoşkusu. 

Tarifi hazırlarken, geleneksel Macar yemeklerini büyük bir başarıyla sunan Hungarikum Bizstro’nun tarifinden yararlandım. Ancak malzeme miktarı ve pişirme süreleri üzerinde kendi bilgilerim çerçevesinde çeşitli değişiklikler yaptım. Budapeşte’ye yolunuz düşerse Hungarikum Bisztro’dan Hungarikum Menü alarak 3 farklı Macar lezzetini tatmanızı tavsiye ederim. Gitmeden önce internetten rezervasyon yapmayı unutmayın.

Malzemeler:

 • 500 gr dana eti (kuşbaşı)
 • 3 yemekkaşığı zeytinyağı
 • 2 yemek kaşığı kırmızı pulbiber (ince çekilmiş)
 • 1 yemek kaşığı Frenk /Karaman kimyonu tohumu
 • 1/2 yemek kaşığı karabiber
 • 2 kurusoğan
 • 2 havuç
 • 2 patates
 • 1 orta boy kereviz kökü ( Benimki aşırı büyük olduğundan yarım kullandım)
 • 1 domates
 • 1 diş sarımsak
 • Tuz
 • 2,5 litre su
 • Süslemek için maydanoz

Soğanları çok ince küpler halinde doğrayın. (Ciseler) Zeytinyağını ısıtıp soğan ve tuzu ekleyin, soğanlar hafif pembeleşip saydam hale gelene dek kısık ateşte pişirin. Eti küçük parçalar halinde (2×2 cm) doğrayın) Eti ve ince kıyılmış sarımsağı soğanlara ekleyip 2-3 dakika pişirin. Daha sonra pulbiber, frenk kimyonu tohumu, karabiber ve rendelenmiş domatesi ekleyin, 5 dakika pişirin. 5 dakikanın sonunda ısıttığınız suyu ilave edip kısık ateşte 45 dakika pişirin. Bu arada kereviz kökü, patates ve havuçları küçük küpler halinde doğrayın. 45 dakikalık süre sonunda havuç, patates ve kereviz kökünü de et ve soğanlı karışıma ekleyin. 30 dakika daha pişirin. 

Çorbayı üzerine ince kıyılmış maydanoz serperek servis yapın.

Jó étvágyat! / Afiyet olsun !

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s